ŚLADEM PRZYGODY

Marcin Siwek

Dąb Bartek

W leśnictwie Bartków w Zagnańsku znajduje się jedna z największych atrakcji regionu świętokrzyskiego. Dąb Bartek jest najbardziej znanym w Polsce drzewem i od 1952 r. pomnikiem przyrody. To dąb szypułkowy.

Lokalizacja: Dąb Bartek

Żeby odwiedzić Bartka wystarczy zatrzymać się na bezpłatnym parkingu i przejść na drugą stronę ulicy.

Wejście na ścieżkę wiodącą wokół dębu

Na początek trochę liczb. Naukowcy określili jego wiek na 700 lat, chociaż niektórzy uważają, że może mieć nawet ponad 1000 lat. Imponujący dąb ma 28,5 m wysokości. Obwód na wysokości 1,30 m wynosi 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m. Rozpiętość korony to 20 m na 40 m. Za „najokazalsze drzewo w Polsce” został uznany w 1934 r. przez Sąd Konkursowy Przyrodników.

Już pojedynczy konar Bartka jest jak okazałe drzewo, którego niejeden park mógłby pozazdrościć

Za naszych czasów każdy uczeń podstawówki miał zdjęcie Bartka w podręczniku z geografii. Drzewo było też bohaterem niejednej klasówki.

Jeszcze kilkanaście lat temu można było do niego podejść. Obecnie dąb jest dookoła ogrodzony, ale ze wszystkich stron można go obejrzeć i sfotografować spacerując ścieżką. Widać na nim ślad po uderzeniu pioruna w 1991 r.

Z jednej strony dębu widać ślady po uderzeniu pioruna

Z dębem związanych jest wiele legend, które mówią że w jego cieniu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski. Według informacji wyszukanych w Internecie podobno ten drugi wracając spod Wiednia w dziuplach drzewa umieścił skarby: butelkę wina, rusznicę i szablę turecką.

Dąb Bartek w całej okazałości widziany od strony ulicy

W 1949 r. ustawiono pierwszą drewnianą podporę podtrzymującą konar. Podpory niestety nie dodają uroku Bartkowi. Jednak czas robi swoje i gdyby nie działalność człowieka drzewa już by pewnie nie było.

Powrót na stronę główną

O stronie

Każdy z nas marzy o tym, by choć raz w życiu przeżyć niesamowitą przygodę. Ów przygoda często kojarzona jest z czymś wielkim, odległym i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Tymczasem prawdziwa przygoda może skrywać się w Miejskim Parku za rogiem bloku, w małym lesie nieopodal albo nawet w samym mieście. Wystarczy chcieć ją zobaczyć. Zapraszam na skromną stronę poświęconą turystyce niekoniecznie konwencjonalnej. Podążmy śladem przygody!

Odwiedzone kraje