ŚLADEM PRZYGODY

Marcin Siwek

Ogród pełen lawendy

Na granicy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, w miejscowości Ostrów, możemy poczuć klimat francuskich pól lawendowych Prowansji. 40 kilometrów od Krakowa, gdzieś pośród licznych pól uprawnych, znajdziemy "Ogród pełen lawendy".

Lokalizacja: Ogród pełen lawendy

Pole liczy ponad 3 hektary, z czego obsadzone lawendą jest około 60 arów. Pozostała część pola tworzy "tajemniczy ogród".

Wśród małopolskiego krajobrazu skrywa się lawendowy ogród

Do ogrodu przyjeżdżamy w momencie największego rozkwitu lawendy. Żeby dowiedzieć się kiedy nastąpi ten czas warto śledzić Facebooka właścicieli ogrodu. Atrakcja w ostatnim czasie stała się tak popularna, że jeśli za późno przyjedziemy to może nie być gdzie zaparkować samochodu. Wejście do Ogrodu jest płatne i wynosi 7 zł od osoby.

Pole lawendy widziane od strony wejścia do Ogrodu

Największe wrażenie robi na nas wszechobecny zapach lawendy. Jest tak niesamowicie intensywny, że trudno to nawet opisać. Już od samego wejścia do ogrodu widzimy, że lawenda posadzona jest w specyficzny sposób. Zauważamy również, że znajdują się tutaj dwa gatunki lawendy, które kwitną na nieco inne odcienie fioletowego.

Pole widziane z góry wzniesienia

Sposób posadzenia oraz doboru lawendy nie jest przypadkowy. Właściciele zajmują się fotografią i wszystko to zostało stworzone z myślą o sesjach zdjęciowych. Fotografowanie dla prywatnego użytku jest darmowe, natomiast za sesje ślubne trzeba zapłacić 70 zł.

Ogród pełen lawendy jest bardzo popularnym miejscem wśród fotografów oraz modelek

W ogrodzie możemy zrobić naprawdę piękne fotografie

Bardzo spodobała nam się ciemniejsza odmiana lawendy Hidcote Blue.

Odmiana lawendy Hidcote Blue...

...będąca tego dnia w pełnym rozkwicie.

Sadzonki różnych odmian lawendy można kupić w samym ogrodzie. Lawenda dostępna jest w różnym wieku, od małych sadzonek po duże. Sami wybieramy sobie po kilka dorodnych sztuk do posadzenia w ogrodzie. Ponadto można się zaopatrzyć w lawendowe wianki, wiązanki, woreczki z suszoną lawendą bądź przetwory z dodatkiem lawendy. Albo wziąć udział w warsztatach i samemu upleść wianek.

Lawendowe wiązanki

Kuszą nas lawendowe lody, mleczne i sorbety. Są dosyć specyficzne (ziołowe), ale smakują wybornie. Dla spragnionych znajdzie się też lawendowa lemoniada.

Lody lawendowe!

Należy również wspomnieć, że za polem lawendy jest dalsza część ogrodu. Znajduje się w niej wiele tajemniczych miejsc oraz jeszcze więcej odmian różnego rodzaju gatunków roślin i krzewów. Warto poświęcić trochę czasu na obejście całości ogrodu.

Miniaturowe domki w Ogrodzie - atrakcja dla najmłodszych i nie tylko

Powrót na stronę główną

O stronie

Każdy z nas marzy o tym, by choć raz w życiu przeżyć niesamowitą przygodę. Ów przygoda często kojarzona jest z czymś wielkim, odległym i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Tymczasem prawdziwa przygoda może skrywać się w Miejskim Parku za rogiem bloku, w małym lesie nieopodal albo nawet w samym mieście. Wystarczy chcieć ją zobaczyć. Zapraszam na skromną stronę poświęconą turystyce niekoniecznie konwencjonalnej. Podążmy śladem przygody!

Odwiedzone kraje