ŚLADEM PRZYGODY

Marcin Siwek

Przystanek w Radzyniu Podlaskim

Wracamy z Białowieży drogą krajową nr 19. Jesteśmy w woj. lubelskim. Za nami jest już jakieś 170 kilometrów, przed nami kolejne 170. Zerkamy szybko na mapę i szukamy miejsca na krótki postój. Okazuje się, że wystarczy zjechać z głównej drogi w lewo, żeby zobaczyć zespół pałacowo-parkowy w Radzyniu Podlaskim.

Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Odnowiony rynek w Radzyniu Podlaskim

W Radzyniu parkujemy gdzieś przy rynku i idziemy na spacer wokół okazałego Pałacu Potockich z XVIII w., żeby rozprostować nogi. Pomimo braku jakichkolwiek oznakowań czy drogowskazów, bez problemu do niego trafiliśmy.

Pałac w Radzyniu Podlaskim

We wnętrzach mieszczą się różne instytucje, m.in. szkoła muzyczna. Naszą uwagę zwracają zwłaszcza piękne rzeźby. Pałac jest obecnie nieco zaniedbany i zniszczony. Ale kiedyś musiał być wspaniały, reprezentacyjny, otoczony malowniczymi ogrodami...

Obecnie mieści się w nim między innymi szkoła muzyczna

Rzeźby ozdabiające główny budynek...

...oraz skrzydła boczne

Pałac uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rokokowych rezydencji nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Wschodnie skrzydło budynku

Z dokładną historią Pałacu Potockich można zapoznać się na tej stronie: www.palac-potockich.pl

Widok na pałac od strony północnej

W ten oto sposób połączyliśmy postój samochodowy z krótkim zwiedzaniem. Szkoda, że nie udało się zajrzeć do budynków.

Powrót na stronę główną

O stronie

Każdy z nas marzy o tym, by choć raz w życiu przeżyć niesamowitą przygodę. Ów przygoda często kojarzona jest z czymś wielkim, odległym i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Tymczasem prawdziwa przygoda może skrywać się w Miejskim Parku za rogiem bloku, w małym lesie nieopodal albo nawet w samym mieście. Wystarczy chcieć ją zobaczyć. Zapraszam na skromną stronę poświęconą turystyce niekoniecznie konwencjonalnej. Podążmy śladem przygody!

Odwiedzone kraje