ŚLADEM PRZYGODY

Marcin Siwek

Rozwadowskie TRInO

W roku 1690 Gabriel Rozwadowski uzyskał od króla Jana III Sobieskiego przywilej na lokację miasta na gruntach wsi Charzewice. Miasteczku nadano nazwę od nazwiska założyciela – Rozwadów. W 1723 r. wykupił i przejął je książę Jerzy Ignacy Lubomirski. Ufundował kościół i klasztor oo. Kapucynów oraz drewniany kościół farny.

Lokalizacja: Rozwadów

Od samego powstania miasteczko rozwijało się przede wszystkim jako centrum handlowe i ośrodek przemysłu rzemieślniczego. Już w XVII wieku sporo tu było zajmujących się handlem Żydów. W 1744 roku książę Lubomirski uzyskał od króla Augusta III Sasa przywilej na odbywanie w miasteczku targów w niedziele i czwartki. W 1857 roku Rozwadów został miastem powiatowym i był nim przez 11 lat. W 1886 roku przybył tu pierwszy parowóz – miasto uzyskało połączenie kolejowe z Dębicą. Następnie utworzono połączenia z Przeworskiem, Lublinem i Skarżyskiem. Do dzisiaj jest to miasto kolejarzy.

Zabytkowy parowóz stojący na Rozwadowskim dworcu

W niepodległej Polsce Rozwadów znalazł się w granicach województwa lwowskiego, a po wyzwoleniu w 1944 roku – w województwie rzeszowskim. Przełomowym momentem była decyzja o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego opracowaniem zajął się Eugeniusz Kwiatkowski. Równocześnie z budową Zakładów Przemysłowych Huty Stalowa Wola rosło samo miasto.

Charakterystyczny dla Rozwadowa kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej

Wieża kościoła

28 września 1973 roku Rozwadów został przyłączony do Stalowej Woli jako jego dzielnica. Centrum tworzy obszerny rynek. Charakterystyczna jest niska, jednopiętrowa zabudowa. Tak jak w przypadku innych miast, od rynku w różnych kierunkach rozchodzą się uliczki.

Zabudowania przy rynku w Rozwadowie

Metodą na rekreacyjne spędzenie czasu oraz poznanie w interesujący i niebanalny sposób Rozwadowa jest rozwiązanie TRInO (Turystyczno-Rekreacyjnej Imprezy na Orientację) dostępnego pod adresem TRInO Rozwadów

Rozwiązanie TRInO polega na pokonaniu w dowolnym czasie trasy przez dotarcie do obiektów zaznaczonych na specjalnie przygotowanej przez autorów mapie. Następnie odpowiedzi należy przesłać poprzez formularz dostępny na stronie projektu.

Rozwiązując TRInO o Rozwadowie można dowiedzieć się różnych ciekawostek, na przykład:
- dlaczego parowóz w okolicach dworca kolejowego nazwany został „uciekinierką”,
- gdzie znajdowało się przedwojenne kino,
- co upozorowali polscy lekarze, aby ocalić przed wywozem do obozu koncentracyjnego wielu mieszkańców miasteczka,
oraz zobaczyć pociski artyleryjskie z czasów I wojny światowej, które utknęły w murach klasztoru oo. Kapucynów czy wiadukt kolejowy, z którego jedna z mieszkanek rzucała chleb przewożonym w odkrytych wagonach jeńcom.

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów

Pociski w murze otaczającym klasztor

TRInO prowadzi przez takie miejsca jak:
- rozwadowski rynek,
- zamek Lubomirskich, który jest siedzibą Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli,
- przedwojenne kino, w którym obecnie powstaje Muzeum KEDYWU,
- dworzec kolejowy,
- zabytkowy budynek Poczty Polskiej,
- kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej,
- kościół i klasztor Braci Mniejszych Kapucynów,
- cmentarz wojenny zbudowany przez władze austriackie w 1914 roku.

Zamek Lubomirskich - obecnie siedziba Muzeum Regionalnego

Galeria przez dotyk - rzeźby obok muzeum

Galeria Alfonsa Karpińskiego

Budynek Poczty Polskiej

Cmentarz wojenny zbudowany w 1914 roku

Tekst został nagrodzony w konkursie "Zaproś znajomego do Podkarpackiego" organizowanym przez Centrum Kulturalne w Przemyślu

Powrót na stronę główną

O stronie

Każdy z nas marzy o tym, by choć raz w życiu przeżyć niesamowitą przygodę. Ów przygoda często kojarzona jest z czymś wielkim, odległym i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Tymczasem prawdziwa przygoda może skrywać się w Miejskim Parku za rogiem bloku, w małym lesie nieopodal albo nawet w samym mieście. Wystarczy chcieć ją zobaczyć. Zapraszam na skromną stronę poświęconą turystyce niekoniecznie konwencjonalnej. Podążmy śladem przygody!

Odwiedzone kraje