ŚLADEM PRZYGODY

Marcin Siwek

Sosna (nie)pospolita

W miejscowości Wełcz na skraju lasu stoi sobie sosna pospolita (pinus sylvestris).

Lokalizacja: Sosna na szczudłach

Jednak taka pospolita i zwyczajna to ona wcale nie jest! Drzewo zostało w 2002 r. uznane uchwałą Rady Miejskiej w Busku Zdroju za pomnik przyrody. Jest bardzo okazałe (w obwodzie mierzy ok. 200 cm) i rośnie na piasku.

Sosna krocząca niczym na szczudłach

Co jest tak atrakcyjnego i unikatowego w tym drzewie? Odsłonięty częściowo system korzeniowy. Został odkryty w wyniku wydobywania piasku w tym miejscu przez okolicznych mieszkańców. Poprzez ingerencję ludzi, drzewo zyskało nietypowy wygląd. Pień drzewa znajduje się wysoko nad ziemią. Można sobie pod niego wejść i pochodzić pomiędzy pokrytymi korą korzeniami. Sama sosna wygląda jakby kroczyła na korzeniach niczym na szczudłach.

Korzenie sosny są tak wysokie, że można pod nie wejść

Widok spod drzewa

Warto zobaczyć tą ciekawostkę przyrodniczą będąc przejazdem w okolicy. Tym bardziej, że dojazd jest bardzo łatwy i oznakowany przy głównej drodze tabliczką, a zaparkować można pod samym drzewem.

Powrót na stronę główną

O stronie

Każdy z nas marzy o tym, by choć raz w życiu przeżyć niesamowitą przygodę. Ów przygoda często kojarzona jest z czymś wielkim, odległym i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Tymczasem prawdziwa przygoda może skrywać się w Miejskim Parku za rogiem bloku, w małym lesie nieopodal albo nawet w samym mieście. Wystarczy chcieć ją zobaczyć. Zapraszam na skromną stronę poświęconą turystyce niekoniecznie konwencjonalnej. Podążmy śladem przygody!

Odwiedzone kraje