ŚLADEM PRZYGODY

Marcin Siwek

Kościół na Zjawieniu

Kościół na Zjawieniu znajduje się na piaszczystym wzgórzu za lasem oddalonym o kilometr od centrum Radomyśla. To kościół murowany, jednonawowy.

Lokalizacja: Kościół na Zjawieniu

Kościół budowany był w tym miejscu kilka razy. Po raz pierwszy drewniany kościółek wybudował kupiec z Leżajska, który tratwą spławiał drewno Sanem do Wisły. Drugi, murowany, został zbudowany przez Franciszkę Pawłowską po tym jak objawiła się jej Matka Boska. Został on wysadzony przez Niemców w 1944 r. Parafianie wznieśli nowy kościół w 1958 r.

Kościół na Zjawieniu

Wejście do kościoła

Tablica z pełną nazwą

Świątynie otaczają pochodzące z końca XIX w. stacje Drogi Krzyżowej.

Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej

Kościół na Zjawieniu jest obecnie zamknięty. Msze święte pogrzebowe odprawiane są tutaj na życzenie, a od maja do października odbywa się różaniec fatimski. Wewnątrz pozostała kopia obrazu Matki Bożej Bolesnej oraz służący do jego zakrywania obraz Madonny podarowany przez pisarza Jana Wiktora. Oryginalny obraz przeniesiony został do nowej świątyni.

Cmentarz wokół kościoła został założony w 1784 r. na polecenie zaborczych władz austriackich, którzy nakazali urządzać cmentarze poza osiedlami mieszkalnymi. Znajdują się tu liczne, ciekawe pomniki z XIX i XX w.

Jeden z pomników z cmentarza

Kolejny pomnik

Spoczywa tu Eugeniusz Okoń – działacz ruchu ludowego i współtwórca Republiki Tarnobrzeskiej. (zmarł w 1949r.) oraz Franciszka Pawłowska – fundatorka kościoła Matki Bożej Bolesnej (zmarła ok. 1870 r.).

Na cmentarzu pochowany jest między innymi Eugeniusz Okoń

Obok kościoła łatwo znaleźć krzyż powstańczy odsłonięty w 1903 r. z okazji czterdziestej rocznicy Powstania Styczniowego. U podnóża wzniesienia jest też pomnik Ofiar Wojny.

Krzyż powstańczy z 1903 roku

Pomnik Ofiar Wojny

Sanktuarium znajduje się w pobliżu szlaku Green Velo. Można więc do niego wstąpić podczas wycieczki rowerowej. I jak sama nazwa miejscowości wskazuje, z Radomyśla wraca się „z radosnymi myślami”.

Tekst został nagrodzony w konkursie "Zaproś znajomego do Podkarpackiego" organizowanym przez Centrum Kulturalne w Przemyślu

Powrót na stronę główną

O stronie

Każdy z nas marzy o tym, by choć raz w życiu przeżyć niesamowitą przygodę. Ów przygoda często kojarzona jest z czymś wielkim, odległym i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Tymczasem prawdziwa przygoda może skrywać się w Miejskim Parku za rogiem bloku, w małym lesie nieopodal albo nawet w samym mieście. Wystarczy chcieć ją zobaczyć. Zapraszam na skromną stronę poświęconą turystyce niekoniecznie konwencjonalnej. Podążmy śladem przygody!

Odwiedzone kraje